Mum çiçeği resimleri

Mum çiçeği, Apocynaceae familyasından Hoya cinsinden ılıman bölgelerde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitki türlerinin ortak adı. Uzun ama kendini taşıyamayan gövde (sap) yapar. Yaprakları 6-7 cm uzun ve 3-4 cm genişlikte kalın ve sert, yeşilden kahverengiye dönen renkte olup, üzeri parlaktır-mumlu gibidir.

Çiçekleri şemsiye şeklinde, minik minik 10-15 çiçeğin bir araya gelmesiyle oluşur. Rengi beyaz-krem çiçeklerin ortasında damlalar halinde tatlı bir öz oluşmaktadır. Çiçekler kuruyup dökülür ancak sapı kalır ve her yıl aynı saptan tekrar çiçek açar. Gövde uzadıkça da yeni çiçekler açar. Oldukça güzel ama ağır kokusu vardır, kapalı mekanda insana uyku verir.

Verdiği yan dalların kırılıp toprağa ekilmesiyle çoğaltılabilir. Daha önce çiçek açmamış bir daldan ekildiyse ancak yedi yıl sonra çiçek açar.Etiketler: mum çiçeği resimleri, mum çiçekleri, mum çiçeği fotoğrafları, mum çiçeği resmi, güzel mum çiçeği resimleri, romantik mum çiçeği resimleri, mum çiçeğiresimleri, kırmızı mum çiçeği resimleri, beyaz mum çiçeği resimleri, pembe mum çiçeği resimleri, sarı mum çiçeği resimleri, renkli mum çiçeği resimleri, mum çiçeği bahçesi resimleri