Cam güzeli resimleri

Cam güzeli; kırmızı, pembe, somon, mor, beyaz ve turuncu çiçekler açan ve botanik dünyasındaki ismi ‘Impatiens’ olan bir tür kınaçiçeğidir. Afrika kökenlidir ve 500’e yakın çeşidi vardır. Evde ve bahçede süs bitkisi olarak yetiştirilir. Açık havayı ve güneşi sevdiği için ve renkli çiçeklerini sergilemek için daha çok evlerde pencere kenarlarına konduğundan ona ‘cam güzeli’ yakıştırması yapılmıştır.

İlkbahar ve sonbahar arasında devamlı çiçek açar ve iyi bakıldığı takdirde bütün sene çiçeklerini koruyabilir. Boyları 30 cm ile 2 metre arasında değişir. Yaprakları hafif yeşil ya da kırmızı yeşil renkte olur.

Tohumdan ya da çiçekten üretilir. Tohumlar Nisan ayında havalar güzelleşmeye başladığında ekilir. 6 haftalık olduğunda çiçek açmaya başlar. Toprağı saçak saçak olduğundan ve toprağı iyice kavradığından, fidanlar çiçek açtıklarında bile toprağıyla birlikte yavaşça sökülüp başka yere dikilebilir. Ama uzun ömürlü olmayan bu tropik bitkinin her sene saksısı değiştirilmektense yenisinin ekilmesi daha iyi olur.

Cam güzeli güneşi sevse de direkt güneş ışığından hoşlanmaz. Aydınlık ve havadar bir ortamda bakılması yeterlidir. Kışın yumuşak geçtiği bölgelerde kış boyunca çiçekli kalabilir. Gübreli toprakları sever ve ilkbahardan itibaren bütün yaz boyunca sık sık sulanması gerekir.

Toprağı kireçsiz ve nötr olmalıdır ve sürekli nemli kalmalıdır. Kuru havalarda yapraklarını dökmemesi için yapraklara su püskürtmek gerekir. Arada toprağına sıvı besin verilmelidir.Etiketler: cam güzeli resimleri, cam güzelleri, cam güzeli fotoğrafları, cam güzeli resmi, güzel cam güzeli resimleri, romantik cam güzeli resimleri, cam güzeliresimleri, kırmızı cam güzeli resimleri, beyaz cam güzeli resimleri, pembe cam güzeli resimleri, sarı cam güzeli resimleri, renkli cam güzeli resimleri, cam güzeli bahçesi resimleri