Atatürk çiçeği resimleri

Atatürk çiçeği, Noel yıldızı veya Poinsettia' (Euphorbia pulcherrima), anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait bir çiçek türü. Ortada küme oluşturan küçük sarı çiçekleri, taçyaprağa benzeyen, genellikle kırmızı renkli bürgülerle (yaprak benzeri yapılar) çevrilidir.

Atatürk çiçeği adı bir süs bitkisi olarak Türkiye'de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk'ten gelir. Yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine Türkçe'de çiçeğe bu isim takılmıştır.

Özellikle koyu kırmızı ve yeşil yapraklarından dolayı Hristiyan dünyasında yaygın olarak Noel süslemelerinde kullanılır. Bu yüzden kullanılan diğer bir adı da Noel yıldızıdır. Çiçeğin, yıldız şeklinde yaprak deseni Bethlehem Yıldızı'nı, ve kırmızı rengi İsa'nın çarmıha gerilişi ile kurban edildiği sırada akan kanı temsil eder.

Poinsettia' olan İngilizce adını, 19. yy'da bu çiçeği Meksika'dan ABD'ye götüren ve yaygınlaştıran ABD'li devlet adamı, psikiyatrist ve bitkibilimci Joel Roberts Poinsett'den alır.Etiketler: Atatürk çiçeği resimleri, Atatürk çiçeği, Atatürk çiçeği fotoğrafları, Atatürk çiçeği resmi, güzel kardelen resimleri, güzel Atatürk çiçeği resimleri, Atatürkçiçeğiresimleri, kırmızı Atatürk çiçeği resimleri, beyaz Atatürk çiçeği resimleri, pembe Atatürk çiçeği resimleri, sarı Atatürk çiçeği resimleri, renkli Atatürk çiçeği resimleri, Atatürk çiçeği bahçesi resimleri